محل کنونی شما: مقالات
 
 
  • مراسم تشییع پیکر شهدای آتش نشان
  • آیت الله هاشمی رفسنجانی درگذشت + تصاویر
  • وفات حضرت معصومه (س)+تصاویر
  • قيام خونين 19 دی مردم قم
 
 
 
 

مقالات

زندگینامه: حضرت آیة الله العظمی بهجت

نامه الکترونیک چاپ PDF

نام : بهجت،محمدتقی

نام پدر : محمود

وطن: فومن

تاريخ وفات  1388شمسی

زندگینامه:

حضرت آیة الله العظمى آقاى حاج شیخ محمد تقى بهجت (رضوان الله علیه) در اواخر سال 1334 ه ق در شهر فومن واقع در استان «گیلان» به دنیا آمد و هنوز شانزده ماه از عمرش نگذشته بود که مادر بزرگوارشان را از دست دادند . تحصیلات ابتدایى حوزه را در مکتبخانه فومن به پایان رساند و پس از تحصیل ادبیات عرب در سال 1348 ه ق هنگامى که تقریبا 14 سال از عمر شریفش مى گذشت، براى تکمیل دروس حوزوى عازم عراق شد و حدود 4 سال در کربلای معلى اقامت نمود و علاوه بر تحصیل علوم رسمى از محضر استادان بزرگ آن سامان، از جمله مرحوم حاج شیخ ابوالقاسم خویى (غیر از آیت الله العظمى خویى معروف) بهره برد و در سال 1352 ه ق براى ادامه تحصیل به «نجف اشرف» رهسپار گردید و سطح عالى علوم حوزه را در محضر مرحوم حاج شیخ مرتضى طالقانى (ره) به پایان رساند

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۲

ویژه میلاد جوادالائمه(ع)

نامه الکترونیک چاپ PDF

ای مولای اهل جود و کرم، ای باران بی دریغ و ای آبشار شیرین عطا! مرا به گستره آسمانِ نجابت گِرِه بزن و بر باده پرهیز، بی طاقتم کن که دستان سرو تو به کرسی آسمان نشین می رسد و به دامن جبروتش می آویزد.

سر را نثار مقدمت ای گل نهاده ام  تا بر سرم قدم ننهی اوفتاده ام

امام سخاوت! نهمین پیشوای پرهیزگار شیعه! در طلیعه ماهِ خدا، رجب المرجَّب، از مشرق طلوع تو، بارانِ شادمانی به رخسار امام غریبان نشست و مدینه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به جلوه طور تو درخشید و در آیینه حضور تو برای همیشه تا ابد، تکثیر شد.

ای آیه سخاوت خدا، امام جواد علیه السلام ! به زیارت تو که آمدیم، دیدیم که بر بلندای غربت به اهتزاز درآمده ای و همتای جدّ غریبت امام مجتبی علیه السلام ، تا اوج ارتفاعات مظلومیت صعود نموده ای. کدامین زخم، ناسورتر از خنجر فتنه و کینه همسر می تواند باشد؟ آخر حافظه تاریخ، چگونه سوزِ این نیشتر را در خود باور می کند که مردی، بانوی خانه اش را عِماد خویش سازد و او عِناد به پایش بریزد و در اوج خستگی، به انگوری زهرآلوده، عطش از کام او بنشاند؟!ا

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۷

ویژگی های یاوران حضرت در آیینه روایات

نامه الکترونیک چاپ PDF

یاران امام مهدی (علیه السلام) از بینشی عمیق و ژرف، نسبت به خداوند، امام، انسان و هستی برخوردارند: ...

1- بینش عمیق
یاران امام مهدی (علیه السلام) از بینشی عمیق و ژرف، نسبت به خداوند، امام، انسان و هستی برخوردارند:
الف) بینش عمیق نسبت به حق تعالی
اساسی ترین ویژگی یاران امام مهدی (علیه السلام)، معرفت عمیق نسبت به خداوند متعال است. این معرفت آن چنان استوار است که نه شبهات در آن خللی ایجاد می کند و نه تردید ها و شکست ها در حریمش راه می یابد. امام علی (علیه السلام) می فرمایند:
«رجال مؤمنون عرفوا الله حقّ معرفته و هم أنصار المهدی فی آخر الزمان»؛(۱) «مردانی که خدا را آن چنان که شایسته است، شناخته اند، و آنان یاوران مهدی (علیه السلام) در آخر الزمان اند.» همچنین امام صادق (علیه السلام) در وصف یاران امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند:
«رجال کأنّ قلوبهم زبر الحدید لا یشوبها شک فی ذات الله أشدّ من الحجر»؛(۲) «آنان مردانی اند که گویا دل هایشان پاره های آهن است و از سنگ سخت ترند و هیچ تردیدی در ذات خداوند ندارند.»

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۹

شهادت امام علی النقی (ع)

نامه الکترونیک چاپ PDF

در سوم رجب سال 254 هجری قمری,حضرت امام علی النقی (ع) دهمین ستاره درخشان آسمان ولایت و امامت به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.مشهورترین القاب ایشان نقی و هادی است.امام علی النقی (ع) در هشت سالگی پدر بزرگوار خود را از دست دادند و از آن هنگام هدایت و ارشاد امت مسلمان را به عهده گرفتند.متوکل خلیفه ستمگر عباسی که از قدرت و نفوذ علویان در مدینه بیم داشت,امام علی النقی را به سامرا منتقل کرد و مدت 11 سال امام و ولی مسلمانان را در این شهر تحت نظر قرار داد.در این مدت,عوامل خلیفه ستمگر عباسی,چندین بار از امام علی النقی (ع) باز جویی کردند و سر انجام معتز دیگر خلیفه ستمگر عباسی,امام علی النقی را با زهری مهلک به شهادت رساند.حضرت امام علی النقی (ع) به هنگام شهادت نزدیک به 41 سال از عمر مبارکشان می گذشت و از این مدت 32 سال را به امامت گذرانده بودند.

بین مداحا اصولا رسم هست که شب تولد یا شهادت هر امامی میگن دلارو ببرید تو حرمش.

اما امشب دلارو باید تو کدوم حرم برد یا صاحب الزمان............


آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۰

فضیلت و اعمال ماه رجب

نامه الکترونیک چاپ PDF

ماه رجب از ارزش و شرافت بسيار بالايي برخوردار است و اين شرافت و ارزش بدان دليل است كه اين ماه يكي از ماههاي حرام و يكي از زمانهاي ويژه‌ دعا است. بر پايه برخي از روايات اين ماه، ماه حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) است. همانگونه كه ماه شعبان ماه حضرت رسول و ماه رمضان ماه خداست در اين ماه پر فضيلت روزه و شب زنده‌ داري بسيار مورد تأكيد و سفارش قرار گرفته است به خصوص در نخستين شب آن كه يكي از شبهاي چهارگانه‌اي است كه درباره احيا وشب زنده‌ داري آن سفارشات فراواني بيان شده است. از شرافت‌هاي ديگر اين ماه روز بيست و هفتم اين ماه است كه روز بعثت رسول اعظم (صلي الله عليه و آله) است، روزي كه رحمت رحيميه خداوند در آن به طور كامل و تمام تجلي پيدا كرده است. پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) در مورد شرافت ماه رجب مي‌فرمايند: رجب شهر الله الاصم است و بدان سبب آن را اصم ناميدند كه هيچ ماهي به پايه عظمت آن نمي‌رسد. مردم زمان جاهليت به رجب حرمت مي‌نهادند و آنگاه كه اسلام درخشيدن گرفت بر حرمت آن افزود. بدانيد كه رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است.


آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۰

صفحه 5 از 6

 
 
 
 
 
 

آحرين مقالات

شرح شهادت امام رضا (ع) ۹۵.۰۹.۰۹ -   در روايتي از اباصلت آمده است: «...
متن روضه وداع امام حسین علیه السلام ۹۵.۰۸.۲۵ - طفل شهید: متن روضه وداع امام حسی...
زندگینامه امام خمینی رحمة الله علیه ۹۵.۰۸.۱۷ -     طفل شهید:   امام خمینی در ر...
زندگینامه حضرت امام‌ حسن مجتبی‌ (ع‌) ۹۵.۰۸.۱۷ - زندگانى‌ حضرت امام‌ حسن مجتبی‌ ...
زندگینامه امام علی علیه السلام ۹۵.۰۸.۱۵ - حضرت علی علیه السلام بنابر مشهور...

برنامه های هیئت

  • برگزاری دهه اول محرم
  • برگزاری دهه دوم محرم
  • برگزای دهه سوم محرم
  • برگزاری مراسم در ماه صفر
  • دعوت از ذاکرین اهل بیت
  • راه اندازی مراسم خواهران

هیئت در یک نگاه

هیات محبان علی اصغر در سال 1379 در شهر بنک شروع به فعالیت کرد .